anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony DSC-HX200V ciemne foty

ROZWIĄZANE
profile.country.pl_PL.title
jaqbzf
Początkujący

Sony DSC-HX200V ciemne foty

Witam. Kupiłem ten aparat parę dni temu. Dziś wybrałęm się na spacer aby go przetestować w zimowym plenerze. Nie jestem szpecem w fotografii więc ustawiłęm na "lepsza automatyka"  i pstryknąłęm pare fotek. Foty są nawet łądne tylko że ciemne, dlaczego?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Pisałem już gdzieś w innym wątku o zasadach działania światłomierza. W skrócie i odnośnie Twojego przykładu - zdjęcie na śniegu, białe niebo a więc bardzo dużo jasnego tła. Światłomierz w aparacie nie wie co mierzysz, co jest tematem Twojego zdjęcia więc ustawi ekspozycję tak, jak został zaprogramowany. A światłomierz stara się przedstawić to co mierzy jako 18 % szarość. Więc będzie dążył do tego aby jasne obszary przyciemnić a ciemne rozjaśnić. W Twoim przypadku jest tak dużo jasnych partii, że światłomierz mocno przyciemnił zdjęcie. W takich warunkach warto ustawić korekcję ekspozycji na +1 EV aby poprawić pomiar światłomierza. Oczywiście zdjęcie spokojnie do poprawienia w komputerze.

Musisz troszkę lepiej poznać aparat, zasady pracy światłomierza, możliwe tryby pomiaru ekspozycji i nie bać się zmieniać ustawień bo aparat to tylko maszyna, kawałek elektroniki ale on nie wie, co Ty chcesz zrobić. W tym przypadku zastosowanie np. trybu preselekcji przysłony z pomiarem centralnie ważonym (a jeszcze lepiej z pomiarem punktowym) mogłoby dać lepszy efekt lub być może tryb portretowy (chodzi o zawężenie obszaru pomiaru ekspozycji aby biel śniegu czy biel chmur na niebie nie miała zbyt dużego wpływu na światłomierz, w Twoim przypadku około 80% obrazu to w rzeczywistości biel ale światłomierz będzie starał się ją przedstawić jako szarość i dlatego zdjęcie jest zbyt ciemne).

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Pisałem już gdzieś w innym wątku o zasadach działania światłomierza. W skrócie i odnośnie Twojego przykładu - zdjęcie na śniegu, białe niebo a więc bardzo dużo jasnego tła. Światłomierz w aparacie nie wie co mierzysz, co jest tematem Twojego zdjęcia więc ustawi ekspozycję tak, jak został zaprogramowany. A światłomierz stara się przedstawić to co mierzy jako 18 % szarość. Więc będzie dążył do tego aby jasne obszary przyciemnić a ciemne rozjaśnić. W Twoim przypadku jest tak dużo jasnych partii, że światłomierz mocno przyciemnił zdjęcie. W takich warunkach warto ustawić korekcję ekspozycji na +1 EV aby poprawić pomiar światłomierza. Oczywiście zdjęcie spokojnie do poprawienia w komputerze.

Musisz troszkę lepiej poznać aparat, zasady pracy światłomierza, możliwe tryby pomiaru ekspozycji i nie bać się zmieniać ustawień bo aparat to tylko maszyna, kawałek elektroniki ale on nie wie, co Ty chcesz zrobić. W tym przypadku zastosowanie np. trybu preselekcji przysłony z pomiarem centralnie ważonym (a jeszcze lepiej z pomiarem punktowym) mogłoby dać lepszy efekt lub być może tryb portretowy (chodzi o zawężenie obszaru pomiaru ekspozycji aby biel śniegu czy biel chmur na niebie nie miała zbyt dużego wpływu na światłomierz, w Twoim przypadku około 80% obrazu to w rzeczywistości biel ale światłomierz będzie starał się ją przedstawić jako szarość i dlatego zdjęcie jest zbyt ciemne).

profile.country.pl_PL.title
jaqbzf
Początkujący

Czyli jednym słowem zafundowałem sobie powrót do szkoły. Od czego zacząć?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Najlepiej jakaś książka o podstawach fotografii. I to może być nawet o fotografii analogowej. Chodzi o ekspozycję, podstawy pracy światłomierza, sposoby pomiaru itp.

Gdy wrócę do domu (lub najpóźniej jutro) znajdę tu na forum kilka moich wpisów o ekspozycji, o pracy światłomierza (możesz sam poszukać pod hasłami ekspozycja, światłomierz, pomiar światła itp.).


Edit: Kilka tekstów o światłomierzu, ekspozycji, jak fotografować:

https://www.sony.pl/discussions/community/pl/community/photography/learn_and_enjoy - szkoła fotografowania Sony

http://www.fotografuj.pl/Article/EV_Exposure_Value_ekspozycja_zdjecia/id/56

http://fotoblogia.pl/2010/12/13/jak-dobrze-naswietlac-zdjecia-ekspozycja-w-fotografii-wideoporadnik

http://www.fototv.pl/artykuly/fotografia/uproszczony-system-strefowy.html

Nawet mi zdarzyło się co nieco napisać o światłomierzu.

https://www.sony.pl/discussions/message/880160#880160


Message was edited by: piotruso

profile.country.pl_PL.title
jaqbzf
Początkujący

mam jeszcze jedno pytanie, ten aparat był z ekspozycji, miał już natrzaskane 1500 fotek, więc jak sie domyslam tez namieszane w ustawieniach, czy jest w nim reset? miałem kiedyś DSC-P72 " i miał on taki reset w przy akumulatorkach, a może jest opcja powrotu do ustawień fabrycznych?

Message was edited by: jaqbzf

Znalazłem, jest za wyświetlaczem. Zrobiłem reset i rano popstrykam foty i zobacze czy są zmiany.

Message was edited by: jaqbzf

Pomogło, ale dziękuję za pomoc. Linki z poradami przestudiuję. Pozdrawiam

Message was edited by: jaqbzf