anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pstryki i rozważania :)

profile.country.PL.title
Tomek69N
Poszukiwacz

Pstryki i rozważania :)

Witam jestem tu greenhornem :) Już prawie 20 lat pstrykam lustrzankami (pierwsza to praktica a ostatnia minolta) i wreszcie dojrzałem do zakupu cyfraczka z lusterkiem. Chcę nabyć Sony, bo dowiedziałem się, że za mojego 14 letniego staruszka 500si dostanę zniżkę 10% w Fotojokerze a on nie jest już tyle wart... Jaki model wybrać (w granicach 2tys. za sam korpus) i z jakim obiektywem i lampką żeby była to uniwersalna maszyna. Noszę się z zamiarem zakupu A200 lub A 300 plus 18-200 Sigmy plus lampa. Plusem Sony jest kompatybilność ze szkłami-staruszkami na format 35mm. Rozważam również jakiś model Olympusa, Nikona D60 lub jeśli poszaleję to D5000 ( matryca CMOS) ale to nieco drożej wyjdzie. Przebywam w dzikich, polarnych klimatach już dwa lata i wierzcie mi jest tutaj co pstrykać . Jeżdżę ciągle służbowo po okolicy fotkując czym się da przy każdej okazji. Teraz na topie jest midnattsol czyli słońce o północy ale zimą z zorzą sobie poradzić może chyba tylko naprawdę dobra matryca (szumy). Poradźcie coś.

76 ODPOW. 76
Creatoor
Początkujący

Witam serdecznie
Można by się spodziewać, że na Forum Sony wszyscy będą polecać Sony... Coś w tym jest. Postaram się być obiektywny.
Zawodowo pracuje na sprzęcie Nikona - obecnie najczęściej D300. Przez rok pracowałem na Canonie i nawet nie brałem pod uwagę aby się z nim związać na dłużej.
Miałem do czynienia niedawno z Olympusem E620, testowałem go przez dwa tygodnie. Już wolę Nikona. Niestety z Nikonem związałem się zanim Sony wypuściło 200-kę. I tego żałuję. Prywatnie przerzuciłem się na Sony i nie mam zamiaru z niego rezygnować. Obecnie jest to 300ka i 200ka. W planach jest 700ka.
Co do obiektywów nie jestem fachowcem od Sony. Nawet z Nikonem używam Sigmy i bardzo ja sobie chwalę. Do Sony używam dwie Sigmy 18-200 i 70-300 APO. Uważam to za trafny wybór. Jeśli chodzi o Sony to mam w planie 50 f/1,4.
Jeśli chodzi o warunki 'zimowe' to powiem z ręką na sercu, że Nikon jest OK. Niestety nie przetestowałem Sony jeszcze.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem. Jak by co proszę pytaj.
Pozdrawiam

profile.country.PL.title
Tomek69N
Poszukiwacz

Dzięki za odpowiedź. Raczej zdecyduję się na @300-tkę z zoomem 18-200mm od Sigmy z praktycznych względów. Może potem dokupię jakieś inne szkło. Na 350 chyba się nie zdecyduję ze względu na przepakowanie pikselami małej matrycy a 300tka powinna mieć lepsze odwzorowanie barw niż 200tka. Z resztą wszystek naprawić można na PC. Do Nikona masz zastrzeżenia za co konkretnie? Dlaczego tak niemiło wspominasz Canona? Co wiesz o Olympusach za wyjątkiem wiadomych niewielkich matryc?

Creatoor
Początkujący

Nikon
Mam przykre doświadczenia z obiektywami Nikkor. Dlatego stosuję Sigmę (jak by co niektórzy się dowiedzieli to mam w czapę). Trochę też nie pasuje mi ergonomia – ma takie dziwne przełączniki. które mnie irytują. Guziczki, zatyczki z przodu...
Zbyt mała korekcja dioptrii w wizjerze i bardzo mały dystans widzenia całej matówki.
Poza tym 300ka wygląda jak zabawka...

Canon
Mało ergonomiczny jak dla mnie, źle mi leży w ręce. Co prawda to jest subiektywne odczucie ale ważne. Odnoszę wrażenie, że Canon bardziej pasuje do damskich rączek.
Dopiero 5D jest ok pod tym względem.
Bardzo zawodny autofokus. Bardzo wolny jeśli chodzi o zdjęcia seryjne.

Olympus
Pomiar światła tragedia! Jakbym grał na loterii.

profile.country.PL.title
Tomek69N
Poszukiwacz

Co do tych pstryczków Nikona to masz rację. Canona nie znam z praktyki a Olympusa tylko "brigde" więc ponownie dzięki za Twoją opinię. Reasumując Sony (czyt.Minolta) rządzi :). Zapytam jeszcze czy stare lampy różnych producentów dedykowane do Minolty współgrają tak jak szkła z cyfrowymi lustrami?
Nie pytam czym się zajmujesz choć mnie to zaciekawiło, bo pewnie musiałbyś mi potem dać w czapę ;)

Creatoor
Początkujący

Tomek69N napisał(a):

Nie pytam czym się zajmujesz choć mnie to zaciekawiło, bo pewnie musiałbyś mi potem dać w czapę ;)

Nie to miałem na myśli. Pracuję dla wydawnictwa prasowego, i jako firma mamy popisaną umowę z dystrybutorem marki Ni...on i z takim sprzętem muszę się pokazywać gdy występuję w imieniu firmy. Więc jak by się kto dowiedział że mam do Ni..ona obiektywy Sigmy to czapa :smileyhappy:

A co do lamp to nie mam zielonego pojęcia. Fachowcy są gdzieś tutaj.... Kris! Lajam! Help!

profile.country.PL.title
Tomek69N
Poszukiwacz

Z zawodu jestem elektrykiem. Z musu elektrykiem-tułaczem. Pracowałem trochę w gorącej Francji (przecudnej urody średniowieczne obiekty) potem zawadziłem trochę o Spitsbergen a teraz siedzę u "wrót do Arktyki". Kilka fotek wrzuciłem na NK ale 99,9% pochodzi z komórki, bo często pstrykam w czasie pracy. Po upadku szkłem do dołu na statywie na skutek silnego wiatru moja Minolta nieco ucierpiała a poza tym fotolab spartolił mi bezpowrotnie zdjęcia ze Spitsbergenu niszcząc kliszę więc postanowiłem rozstać się z błoną światłoczułą.
http://nasza-klasa.pl/profile/17553346/ ... =id&page=1" target="_blank" target="_blank" target="_blank
Sporo fajniejszych fotek z normalnego aparatu miałem na albumie googli ale cudem jakimś wyparowało. W tej chwili nie mam dostępu do plików, bo są na CD w domu. Może nie są zbyt artystyczne ale za takiego się nie uważam. Chcę tylko przekazać znajomym jak tu czy tam jest...

Creatoor
Początkujący

Tomek69N napisał(a):

zawadziłem trochę o Spitsbergen a teraz siedzę u "wrót do Arktyki".


Zazdroszczę! Szczerze. Zawsze marzyłem żeby zobaczyć koło podbiegunowe i chciałem pracować na stacji Arctowskiego. Niestety życie toczy się swoim torem. http://klubkm.pl/forum/images/smilies/zmarzluch.gif

profile.country.PL.title
Tomek69N
Poszukiwacz

Arctowski to na drugim biegunie chyba ;). Tutaj tak nie dmucha. no może na Spitsbergenie ( norweska oficjalna nazwa to Svalbard). Klimat w Tromso choć jest wybitnie śnieżny łagodzą mocno ciepłe prądy oceaniczne ale wystarczy kilkadziesiąt km w głąb lądu by człowiek rzeczywiście zmarzł. Staram się często odwiedzać dom w Polsce ale juz przywykłem do anomalii typu tęcza albo okulary p.słońce tuż po północy lub niebiesko-szaro-stalowo-truskawowy świat w styczniu w południe :)
Wracając do meritum potrzebny mi aparat o niskich szumach i dobrych odwzorowaniach barw ;)

Creatoor
Początkujący

Tomek69N napisał(a):

Arctowski to na drugim biegunie chyba ;).


Zdecydowanie!

Tomek69N napisał(a):

Wracając do meritum potrzebny mi aparat o niskich szumach i dobrych odwzorowaniach barw ;)


A300 spełnia te wymogi. Miałem możliwość popracować z A350 i jestem zdecydowanie nie. Upchanie większej ilości px na takiej samej powierzchni nie wyszło na dobre.
Odwzorowanie barw - funkcja strefy twórczej i intensywnych barw jest OK.
Oczywiście filtr polaryzacyjny będzie konieczny.