anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

SONY DSC-HX100V - zdjęcia zbyt czerwone..

profile.country.pl_PL.title
budziol
Nowicjusz

SONY DSC-HX100V - zdjęcia zbyt czerwone..

Witam :c37 ,

czy ktos moze z posiadaczy tego modelu zauwazyl problem z balansem bieli na zdjeciach robionych w pomieszczeniach? Przy balansie bieli na auto, oraz oswietleniu auto detale wychodza zbyt czerwone, niektorzy maja czerwony kolor skory. Zdjecia wykonywane bez lampy blyskowej.

Prosze o pomoc - moze trzeba zresetowac ustawienia poczatkowe :c31

5 ODPOW. 5
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witam,

W miarę możliwości proszę o wstawienie przykładowego zdjęcia obrazującego problem.

Pozdrawiam,

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

budziol napisał(a):

Witam :c37 ,

czy ktos moze z posiadaczy tego modelu zauwazyl problem z balansem bieli na zdjeciach robionych w pomieszczeniach? Przy balansie bieli na auto, oraz oswietleniu auto detale wychodza zbyt czerwone, niektorzy maja czerwony kolor skory. Zdjecia wykonywane bez lampy blyskowej.

Prosze o pomoc - moze trzeba zresetowac ustawienia poczatkowe :c31



Ja zauważyłem (co prawda nie w HX100V ale w każdym aparacie, którym miałem okazję robić zdjęcia) ale to według mnie nie jest problem balansu bieli a niedostatecznej ilości światła aby ten balans został wykonany poprawnie. Najprawdopodobniej mimo nastaw naświetlania na auto WB odbywa się przy określonym zakresie czasów, dla których ilość w pomieszczeniu jest zbyt mala do poprawnego ustawienia ekspozycji.
Przykład z pracy: gdy balansuję kamery to muszę przed wykonaniem balansu bieli (balans czerni jest wykonywany przy całkowicie zamkniętej przyslonie) ustawić odpowiedni poziom sygnału (czyli wpuścić tyle światła aby przetwornik wygenerował odpowiedni obraz, o określonej procedurami jasności). Gdy nie mogę bardziej otworzyć przysłony muszę zwiększyć ilość światła na planie. Balansowanie z mniejszą ilością światla powoduje cieplejsze (czyli bardziej w żółcie, czerwienie) ustawienie kolorów. Przetworniki w kamerach i aparatach działają na podobnej zasadzie więc może to być przyczyna złego ustawienia WB.

profile.country.pl_PL.title
budziol
Nowicjusz

piotruso napisał(a):

budziol napisał(a):

Witam :c37 ,

czy ktos moze z posiadaczy tego modelu zauwazyl problem z balansem bieli na zdjeciach robionych w pomieszczeniach? Przy balansie bieli na auto, oraz oswietleniu auto detale wychodza zbyt czerwone, niektorzy maja czerwony kolor skory. Zdjecia wykonywane bez lampy blyskowej.

Prosze o pomoc - moze trzeba zresetowac ustawienia poczatkowe :c31



Ja zauważyłem (co prawda nie w HX100V ale w każdym aparacie, którym miałem okazję robić zdjęcia) ale to według mnie nie jest problem balansu bieli a niedostatecznej ilości światła aby ten balans został wykonany poprawnie. Najprawdopodobniej mimo nastaw naświetlania na auto WB odbywa się przy określonym zakresie czasów, dla których ilość w pomieszczeniu jest zbyt mala do poprawnego ustawienia ekspozycji.
Przykład z pracy: gdy balansuję kamery to muszę przed wykonaniem balansu bieli (balans czerni jest wykonywany przy całkowicie zamkniętej przyslonie) ustawić odpowiedni poziom sygnału (czyli wpuścić tyle światła aby przetwornik wygenerował odpowiedni obraz, o określonej procedurami jasności). Gdy nie mogę bardziej otworzyć przysłony muszę zwiększyć ilość światła na planie. Balansowanie z mniejszą ilością światla powoduje cieplejsze (czyli bardziej w żółcie, czerwienie) ustawienie kolorów. Przetworniki w kamerach i aparatach działają na podobnej zasadzie więc może to być przyczyna złego ustawienia WB.




Wybacz ale nie jestem ekspertem:).. jakbyś mógł powiedzieć o co cammon?? Ja to rozumiem, że np jest za krótki czas otwarcia przesłony, czy doświetlić obraz (pomieszczenie).. jednak jak ustawie np wieksze iso, i wydluze czas otwarcia przeslony (zazwyczaj robie zdjecia na nastawie preselekcji czasu) to zdjecia sa jasne, jednak kolor czerwony, pomaranczowy i zblizone do nich odcienie sa zbyt wyraziste, az wrecz razace w oczy..

do soboty postaram się wrzucić jakieś fotki, aby lepiej pokazać problem..

pozdr

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

budziol napisał(a):


Wybacz ale nie jestem ekspertem:).. jakbyś mógł powiedzieć o co cammon?? Ja to rozumiem, że np jest za krótki czas otwarcia przesłony, czy doświetlić obraz (pomieszczenie).. jednak jak ustawie np wieksze iso, i wydluze czas otwarcia przeslony (zazwyczaj robie zdjecia na nastawie preselekcji czasu) to zdjecia sa jasne, jednak kolor czerwony, pomaranczowy i zblizone do nich odcienie sa zbyt wyraziste, az wrecz razace w oczy..

do soboty postaram się wrzucić jakieś fotki, aby lepiej pokazać problem..

pozdr



Ja też nie jestem ekspertem. Troszkę pracuję z kamerami to myślałem nad przeniesieniem operacji z kamery na aparat ale to faktycznie nie do końca tak jest. My przed użyciem kamer wykonujemy WB (manualnie) a nie pozostawiamy ustawienie automatyce.
Może to jest jakieś rozwiązanie: robiąc zdjęcia w pomieszczeniu ustaw WB na manual, skieruj aparat na biel (obrus, ściana, biała kartka specjalnie do tego przyniesiona), skadruj tak aby biała powierzchnia wypełniała cały kadr i naciśnij przycisk odpowiedzialny za ustawienie balansu bieli. Efekty powinny być lepsze niż Auto WB.
Najlepszą metodą byłoby ustawienie WB w Kelwinach z odpowiednią korektą ale to dużo zabawy.
Co do trybu Auto WB to skąd aparat ma wiedzieć, że to co akurat przed obiektywem jest białe czy też neutralnie szare? Dlatego najprawdopodobniej ustawianie Auto WB odbywa się w ten sposób, że obraz jest sczytywany z matrycy a potem w procesie obróbki do *.jpg dodawana jest informacja o kolorze na podstawie wyrównania histogramów składowych kolorów (RGB - czerwonego kanału, zielonego kanału i niebieskiego kanału). Podobnie można zasymulować takie działanie w programach graficznych, które mogą pracować na histogramach składowych kolorów (wszystkie wywoływarki czyli programy konwertujące RAW czyli surowy obraz z matrycy mają możliwość albo ustawienia konkretnego balansu bieli - predefiniowanego lub zadanego przez użytkownika albo opcja auto - wtedy histogramy składowych są wyrównywane do średniej wartości co nie zawsze jest z korzyścią dla obrazu wynikowego).

profile.country.pl_PL.title
wilczek58
Nowicjusz

Mam ten aparat od kilku dni. Nie zauważyłem zbyt dużej czerwieni na zdjęciach.
Fakt! podgląd na wyświetlaczu aparatu jest zbyt czerwony. Twarze są różowo-czerwone!