anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

sony hx7v refleksy problem

spolelekdj1uhxfq
Początkujący

sony hx7v refleksy problem

Witam
Jestem pierwszy raz na forum SONY.
Mam problem z refleksami w tym aparacie. Robiąc pod słońce zdjęcia są okropne czerwone punkty, symetrycznie rozstawione. Przykładowe zdjęcie w załączniku.
Niestety przy filmowaniu, w trybie panorama itp. to samo.
Wiem, może ktoś powie, że to tani aparat, trzeba coś kupić za 2 tyś lub więcej, ale dla mnie 100zł za aparat to dużo i mam prawo wymagać chociaż takiej podstawowej rzeczy jak tego typu refleksy, żeby ich nie było. Rozumiem jakaś plamka mała. Na wycieczkach nie będę przecież myślał o tym, czy pod słońce robię zdjęcie :)
Zwłaszcza, że mój stary aparat, nie będę podawał firmy, kupiony 6 lat temu, ma po prostu jasny punkt tam gdzie słońce jest. Po 6 latach chciałem kupić coś co posłuży mi następne parę lat.
Ciekawe, czy HX9V ma ten defekt. Inna optyka może inaczej reaguje na światło słoneczne.
Do serwisu wysłałem, ale ta usterka nie jest usterką okazało się.
Na koniec dodam, że inne rzeczy w tym aparacie są ok np filmy, ostrość zdjęć, jakość zdjęć, wiadomo to kompakt, a nie lustrzanka. Czytałem w necie o różnych kompaktach i wybrałem SONY, czyli coś w tym musi być, że lepszy od innych.

12 ODPOW. 12
profile.country.PL.title
MBgryf
Użytkownik

Witaj
Pierwszy raz się spotkałem z takimi przebarwieniami, a robiłem trochę fotek ze słońcem w kadrze - wygląda to paskudnie - myślę, że żaden aparat nie powinien czegoś takiego robić. Nie rozumiem postawy serwisu, że niby jest wszystko OK., - bez komentarza. Spróbuj jeszcze porobić kilka zdjęć pod słońce z różnymi ustawieniami na różnych ogniskowych i sprawdź czy te czerwone bliki nadal występują - wrzuć te zdjęcia na forum.

spolelekdj1uhxfq
Początkujący

Niestety paskudnie. Dzięki za słowa otuchy, że tak nie może być.
Mogę wkleić inne zdjęcia, ale na wszystkich są takie plamy czerwone, robiąc pod słońce zdjęcie.
Opcji wszystkich próbowałem, ale to nie ma znaczenia, to coś od optyki.
Serwis pewnie o tym wie i wie, że nic z tym nie zrobi. Plamy są szczególnie widoczne jak robi się na tle ciemnym, ale na jasnym też.
W necie szukałem próbek z tego aparatu i niestety też są plamy podobnego typu np tu:

http://www.flickr.com/photos/58221597@N ... 53574@N25/

Czasami wyjdą bardziej blade jak na tym zdjęciu. Pewnie dlatego bledsze, bo lekko za chmury zachodzi słońce. Im jaśniejsze słońce tym gorzej. Często wychodzą bardzo widoczne.
Szkoda, że tych zdjęć przykładowych w necie nie obejrzałem przed kupnem aparatu. Nie spodziewałem się jednak, że może być taki problem.
Na youtube oglądam też filmiki robione tym aparatem przez Japończyków, są też takie refleksy.
Wiadomo często nie robi się pod słońce zdjęć, ale czasami trzeba.

Dołączam następne zdjęcie pod słońce, nie przez drzewa, żeby nie było, że to od drzew się jakoś odbija.
Żona nigdy mi nie zwracała uwagi, że ze zdjęciami coś nie tak, mogły być nawet nieostre całkowicie :) , a tu zaraz zwróciła: Jak to wygląda? Trzeba aparat zwrócić. Nawet była zdenerwowana :)

Oglądałem zdjęcia w internecie przed chwilą z sony HX9V, ani jednego nie znalazłem z takim efektem, czyli ten defekt ma HX7V.
Myślałem, że biorąc aparat z mniejszym zoom-em będzie lepsze szkło.
Ciekawe czy mógłbym zamienić na HX9V w sklepie pewnie tylko to możliwe, bo w serwisie mi nie wymienią na inny model za dopłatą oczywiście.
Oczywiście muszę mieć pewność, że na pewno nie ma takiego efektu, na razie nie znalazłem w necie złego zdjęcia pod słońce wykonanego HX9V
Oto przykłady zdjęć HX9V z normalnymi refleksami nawet pięknymi :), bo takie mi się podobają:

http://www.flickr.com/photos/68917545@N ... 79027@N22/
http://www.flickr.com/photos/atsteinhil ... 79027@N22/
http://www.flickr.com/photos/atsteinhil ... 79027@N22/
http://www.flickr.com/photos/atsteinhil ... 79027@N22/

profile.country.PL.title
MBgryf
Użytkownik

Może to być wina optyki, bo wygląda na to, że inne egzemplarze tego modelu też mają taką przypadłość.
Jakie masz obcje:
1) jeżeli masz jeszcze taką możliwość, to możesz zwrócić aparat i kupić coś innego,
2) jeżeli masz siłę to możesz też walczyć z SONYprzy pomocy rzecznika praw konsumenta, ale nie ma gwarancji powodzenia,
3) jeżeli poza jakością zdjęć pod słońce, jesteś zadowolony z tego aparatu to możesz zostawić sobie sprzęt i starać się unikać kadrów pod słońce,

P.S
Na pewno nie każdy aparat Sony robi takie plamy - poniżej zdjęcie pod słońce z mojego aparatu. Znalazłem też zdjęcie na którym występują blicki oraz czerwone plamki ale nie w tak dużym stopniu jak u Ciebie - poniżej fotka. Generalnie staram się unikać zdjęć pod słońce lub staram się fotografować w trybie bracketingu (zaparat z dwóch zdjęć składa jedno poprawnie naświetlone w cieniach i światłach) lub w scenie HDR.

spolelekdj1uhxfq
Początkujący

Dzięki za info i zainteresowaniem tematem.

Może ktoś się wypowie, kto ma aparat HX7V lub HX9V, czy też u siebie to zauważyli?

Będę rozmawiał ze sprzedawcą pewnie, może wymieni mi na HX9V
Z tych fotek pod słońce z linków, HX9V ma super zdjęcia pod słońce.
Nie podobają mi się te plamy u mnie, bo wystarczy, że minimalnie zahaczę słońce na zdjęciu i już przynajmniej jedna plama wyskakuje i zakrywa twarz fotografowanej osoby.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Witaj
Sprawdź jeszcze, czy obiektyw (przednia soczewka) nie jest zabrudzony lub "popalcowany" - to też może powodować nieprzyjemne bliki.

------------------------------
fotoamator
spolelekdj1uhxfq
Początkujący

Te podstawowe rzeczy robiłem, zresztą był w serwisie sony i myślę, że oni w pierwszej kolejności to sprawdzają, czy soczewka czysta.
Raczej to podpadające, że na wszystkich zdjęciach w internecie jest 8 regularnych plam.
Jak na razie na zdjęciach w internecie z HX9V nie znalazłem takiego efektu, popatrzę jeszcze na filmy w necie zrobione tym aparatem.

Już mam próbki filmów:
Pod słońce HX9V znów super zero plam
http://www.youtube.com/watch?v=-FdMMV6q ... creen&NR=1

Pod słońce HX7V:
http://www.youtube.com/watch?v=FKnXdV4B ... re=related

1:07 można przesunąć suwak jest pod słońce i są czerwone place

W filmach może to aż tak nie przeszkadzać, bo przecież wystarczy szybko minąć słońce,ale na zdjęciach przeszkadza.

Pewnie mógłbym więcej przykładów w internecie znaleźć. Czyli tak jest na pewno z HX7V.
Jeszcze tylko chciałbym od kogoś upewnić się czy w HX9V na pewno takiego efektu nie ma?
Bo myślę o tym aparacie teraz, może uda mi się wymienić na ten.

spolelekdj1uhxfq
Początkujący

Z tego co widzę w internecie wszystkie zdjęcia pod słońce mają taki defekt z tego aparatu. Firma sony przed wyprodukowaniem i wypuszczeniem na rynek ma chyba jakichś testerów.
Jak można aparat z takim defektem wypuścić na rynek?

Niestety sklep w którym kupowałem nie zwróci mi pieniędzy, nie zamieni na inny model.
Na razie powalczę ze sklepem o zwrot pieniędzy, albo wymianę na inny model.

profile.country.PL.title
MBgryf
Użytkownik

elekdj napisał(a):

Niestety sklep w którym kupowałem nie zwróci mi pieniędzy, nie zamieni na inny model.
Na razie powalczę ze sklepem o zwrot pieniędzy, albo wymianę na inny model.



Szczerze życzę powodzenia w walce ze sklepem, a swoją drogą - ciekawe czy doczekamy takich praw konsumenta jak w USA, gdzie do roku czasu! można zwrócić towar wypowiadając magiczną regule: "ten produkt nie spełnia moich oczekiwań" i zwrot kasy lub wymiana na inny za dopłatą.

Pozdrawiam i daj znać co zdziałasz w sprawie tego aparatu.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Obawiam się, że może być problem z wymianą tego aparatu. Nie jest to problem tylko Twojego aparatu.

Taki chyba jest urok tej optyki - przeglądałem zdjęcia w Internecie i faktycznie bliki są - mało korzystnie to się rozkłada...choć znalazłem osoby którym akurat taki sposób blikowania się podoba...

Tak informacyjnie - nawet najdroższe obiektywy Zeissa po prawie 7-8 tysięcy złotych blikują.
Oczywiście blik ma inny kształt i kolor, ale to zjawisko występuje.

I jeszcze pytanie na koniec - czy blikowanie nasila się/zmniejsza jeśli ustawisz inną ogniskową? (zoom). Warto wykonać taki test gdyż może się okazać, że zjawisko występuje tylko przy ustawieniu "zoom szeroki". Być może wystarczy lekko przybliżyć, aby zmienić układ soczewek i zmarginalizować ten efekt.