anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

TX9, WX9 - 3D z jednym obiektywem :-)

profile.country.GB.title
Krzysztof-----
Nowicjusz

TX9, WX9 - 3D z jednym obiektywem :-)

http://www.dpreview.com/news/1007/10070801sonywx5tx9t99.asp
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=11155
http://www.optyczne.pl/3074-nowo%C5%9B% ... C-T99.html
http://presscentre.sony.eu/content/detail.aspx?ReleaseID=6032&NewsAreaId=2

Nowością jest, poza zdjęciami 3D, tryb rozmycia tła, w którym aparat robi 2 zdjęcia: jedno normalne z ostrością na obiekt główny, a drugie z przestawieniem ostrości, aby tło było rozmyte.
Potem skleja je w jedno zdjęcie, biorąc główny obiekt z pierwszego zdjęcia, a resztę z drugiego.
W kompaktach, jak wiadomo, bardzo trudno operować małą głębią ostrości, z powodu małej wielkości matrycy.
Wygląda to mniej więcej tak:
http://img42.imageshack.us/img42/5281/dsc01257min.th.jpg_http://img14.imageshack.us/img14/6248/dsc01258min.th.jpg

6 ODPOW. 6
profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

Różnicowanie poszczególnych modeli w serii TX jest doprawdy zaskakujące
Mozna powiedzieć - zupełnie poważnie- że TX9 to TX7 z uaktualnionym o 2 funkcje firmware'm
Trochę szkoda ze Sony nie robi niespodzianek swoim uzytkownikom tak jak Panasonic który potrafił w rok po premierze LX3 wydać firmware z kilkunastoma nowymi funkcjami w tym trybem HDR...

oldguest
Początkujący

mobor napisał(a):

Różnicowanie poszczególnych modeli w serii TX jest doprawdy zaskakujące
Mozna powiedzieć - zupełnie poważnie- że TX9 to TX7 z uaktualnionym o 2 funkcje firmware'm



Zastanawiam skąd w Panu tyle negatywnych emocji w stosunku do firmy Sony? To nie jest tak że to 2 funkcje firmwaru... Do tego jak by prześledzić aparaty poszczególnych generacji to ZAWSZE można było powiedzieć coś w stylu: "to w sumie takie same tylko szerszy kąt", "to w sumie ten sam aparat tylko inna matryca", "to w sumie ten sam aparat tylko większy zoom"..... Tutaj mamy sporo więcej dodano filmy AVCHD (w przypadku WX9), dodano 3D, nową matrycę Exmor + kilka innych drobiazgów. Od zawsze tak było że nowe aparaty nie dają takiego skoku jakościowego jak kiedyś aparaty z Bionz i bez... bo wtedy moim zdaniem naprawdę to był przełom...

mobor napisał(a):

Trochę szkoda ze Sony nie robi niespodzianek swoim uzytkownikom tak jak Panasonic który potrafił w rok po premierze LX3 wydać firmware z kilkunastoma nowymi funkcjami w tym trybem HDR...



Jeśli dla Pana upgrade softu w aparatach jest ważniejszy niż to co oferują TX9, WX9 nic nie szkodzi na przeszkodzie żeby nabyć Panasonica... ;)

profile.country.PL.title
mobor-----
Użytkownik

ależ ja Pansonica juz mam od roku - (TX7 też mam. I to dwa) Sony wielokrotnie chwaliłem za tryb AVCHD w TX7 choć szkoda ze pojscie po rozum do głowy zajęło firmie od czasów T500 ponad rok
Tyle czasu musieli debatować by dojść do wniosku ze w Europie używamy jednak 25p oraz 50i natomiast 30p i 60i są w użyciu w dawnej strefie NTSC.
Zdrowo sie naużerałem z tym dziadowskim trybem !
Słowa krytyki należą sie zawsze jeśli jest ona rzetelnie uzasadniona i poparta faktami.
Znam zasadę generowania efektu 3D - w TX9 jest to wyłacznie implementacja softwarowa w oprogramowaniu BIONZ'a i NIC poza tym
Prawdziwy aparat 3D ma bowiem DWA obiektywy i DWIE matryce w osi w odległosci ok 7 cm od siebie i żadne programowe czary-mary tego nie zmienią.
TX9 klepie 2x wiecej klatek od TX7 i z tego interpoluje efekt 3D w trybie SweepPanorama.
CMOSy są matrycami które mozna czesciej "zczytywać" niż CCD stąd i pojawienie się ni z gruszki ni z pietruszki "3D" w jednoobiektywowcu.

Jeżeli TX7 oraz TX9 różnią sie czymkolwiek poza oprogramowaniem - proszę wskazać różnicę (ten rzekomo inny obiektyw albo tą rzekomą inną matrycę albo ten rzekomy "inny Bionz")


Idźmy dalej - oto przykład jak postępuje konkurencja:

Improved auto white balance performance.
Auto Focus speed-up.
Recording function with an aspect ratio of 1:1 has been added.
A white balance (WB) bracket function has been added.
has been added to scene mode.
has been added to the menu.
has been added to the menu.
The exposure compensation and the auto bracket compensation can now be set up to ±3EV.
Position of the guide line can now be set.
It is now possible to display the highlights in playback mode.
It is now possible to record the user’s name in the picture.
Digital red-eye removal has been modified.
Items saved in the custom set have changed.

BTW miałem już się nie znęcać ale sprowokowany zapytam

- po co SONY wprowadza w aparatach tryb Wide od 25mm skoro zniekształcenia obrazu powodowane w tym trybie (beczka) powodują że obraz ma bardzo zniekształconą geometrię. Wystarczy stanąć z aparatem w odległości ok 1 metra i skierować np na framugę drzwi przy "szerokim kącie". Drzwi stają się beczkowate jak przy pracy z obiektywem "rybie oko" W Panasonicu LX3 przy 24mm zniekształcen nie ma praktycznie wcale
- co sie stało z Info-Lithium ? Akuulatory z tą funkcją zniknęły z aparatów T - ciecia kosztów ?
- dlaczego akumulatory mają teraz pojemność 680 mAh podczas gdy do takiego T30 miały 1.3Ah przy nieznacznie większych gabarytach ? Wniosek jest prosty. Na dwóch akumulatorach T30 zrobiłem całą wycieczkę do Turcji (700zdjec + 30 minut filmów) - i jeszcze wróciłem "z pradem"..

I tytułem komentarza. Piszę cały czas z punktu widzenia użytkownika produktów Sony. Mam w domu "trochę" elektroniki tej firmy a tym samym i prawo do wyrazania opinii na temat tych produktów. Nie jestem handlarzem elektroniki tylko osobą w pełni niezależną. NIKT mi nie płąci za udzielanie się na forum i nie mam z tego tytułu ŻADNYCH profitów...Bezinteresowność (niektórych) innych moich kontrdyskutantów w tym kontekście nie jest już tak klarowna.

oldguest
Początkujący

mobor napisał(a):


Prawdziwy aparat 3D ma bowiem DWA obiektywy i DWIE matryce w osi w odległosci ok 7 cm od siebie i żadne programowe czary-mary tego nie zmienią.
TX9 klepie 2x wiecej klatek od TX7 i z tego interpoluje efekt 3D w trybie SweepPanorama.
CMOSy są matrycami które mozna czesciej "zczytywać" niż CCD stąd i pojawienie się ni z gruszki ni z pietruszki "3D" w jednoobiektywowcu.



Tego nie neguje... W każdym razie działa (np. NEX-5 tak ma - sprawdzałem i działa). W każdym razie może być tak że wymaga to 2 razy większej mocy obliczeniowej od procesora... Dlatego upgrade softu nie dał by rady.

mobor napisał(a):

Jeżeli TX7 oraz TX9 różnią sie czymkolwiek poza oprogramowaniem - proszę wskazać różnicę (ten rzekomo inny obiektyw albo tą rzekomą inną matrycę albo ten rzekomy "inny Bionz")



Matryca ma inna rozdzielczość więc musi być z zasady inna. A inne opcję dopiszę jak aparat dostanę do ręki. Na pewno sporo się ich znajdzie do tego wymienił Pan kilka od siebie.

mobor napisał(a):

- po co SONY wprowadza w aparatach tryb Wide od 25mm skoro zniekształcenia obrazu powodowane w tym trybie (beczka) powodują że obraz ma bardzo zniekształconą geometrię. Wystarczy stanąć z aparatem w odległości ok 1 metra i skierować np na framugę drzwi przy "szerokim kącie". Drzwi stają się łukowate W Panasonicu przy 24mm zniekształcen nie ma praktycznie wcale



W DSC-WX1 też ten efekt nie występuje (24mm, F2,4). Podejrzewam że w obiektywie zamknięty w korpusie nie dało się tego lepiej zrobić. Z tym że dystorsja w zdjęciach to nie problem (sporo aparatów ją posiada na najszerszym kącie). Do tego dano możliwość wyboru użytnikowi, robimy zdjęcie na szerokim kącie (godząc się na dystorsję którą można skorygować 2 kliknięciami) albo przesuwamy delikatnie zoom (np. teściowa się nie zmieści na zdjęciu ;) ale nie będzie dystorsji) wybór należy do użytkownika.

mobor napisał(a):

- co sie stało z Info-Lithium ? Akuulatory z tą funkcją zniknęły z aparatów T - ciecia kosztów ?



Chodzi o podanie czasu jak długo będzie pracował aparat? Wystarczy dokupić akumulator Info-Lithium - NP-FD1 (w zestawie jest NP-BD1).

mobor napisał(a):

- dlaczego akumulatory mają teraz pojemność 680 mAh podczas gdy do takiego T30 miały 1.3Ah przy nieznacznie większych gabarytach ? Wniosek jest prosty. Na dwóch akumulatorach T30 zrobiłem całą wycieczkę do Turcji (700zdjec + 30 minut filmów) - i jeszcze wróciłem "z pradem"..



Podejrzewam że chodzi o koszty (te o niższej pojemności są tańsze), wagę i rozmiar (są lżejsze i mniejsze). Do tego obecne aparaty pobierają mniej prądu niż te starsze (to jeszcze zależy od kilku czynników ale często aparaty z mniejszym akumulatorem robią tyle samo zdjęć ile starsze z bardziej pojemnym akumulatorem).

mobor napisał(a):

Piszę cały czas z pozycji użytkownika produktów Sony. Mam w domu "trochę" elektroniki firmy Sony a tym samym i prawo do wyrazania opinii na temat tych produktów.



Ok i wszystko w porządku jeśli to opinie prawdziwe i zgodne z prawdą a nie lekko przekoloryzowane.

mobor napisał(a):

Nie jestem handlarzem elektroniki tylko osobą w pełni niezależną bo NIKT mi nie płąci za udzielanie się na forum i nie mam z tego tytułu ŻADNYCH profitów...Wiarygodność (niektóych) innych moich kontrdyskutantów jest w tym kontekście nie jest już tak klarowna.



Nie dziwie się że jestem postrzegany jako osoba stronnicza ale jeśli coś jest prawdą przemilczę temat, tutaj akurat można temat przestawić z drugiej stron.

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

Z tego co wiem, to nikt z piszących (może poza adminem) nie ma żadnych profitów pisząc na tym forum. Pisanie tutaj to tylko ich dobra wola i ewentualnie chęć udzielenia pomocy, jeśli tylko mogą to zrobić.


PS. Jedynym odstępstwem (o którym wiem) są moderatorzy działu DSLR - dostają do użytkowania (na pewien czas) i testów nowe korpusy, czasami szkła. Tylko czy to jakiś profit jest?

profile.country.GB.title
Krzysztof-----
Nowicjusz

mobor napisał(a):

Znam zasadę generowania efektu 3D - w TX9 jest to wyłacznie implementacja softwarowa w oprogramowaniu BIONZ'a i NIC poza tym.
Jeżeli TX7 oraz TX9 różnią sie czymkolwiek poza oprogramowaniem - proszę wskazać różnicę (ten rzekomo inny obiektyw albo tą rzekomą inną matrycę albo ten rzekomy "inny Bionz")



TX7 i TX9 różnią się matrycami (10 vs 12 MP), mocą procesora obrazowego ORAZ oprogramowaniem.
Do obliczenia panoramy 3D oraz do jej wyświetlenia potrzebna jest większa moc obliczeniowa procesora. Zmiana softu nie pomoże.
Podobnie rozmycie tła, tryb gładkiej skóry czy tryb śledzenia ostrości. Oczywiście, to wszystko programy, ale właśnie do nich potrzebna jest większa moc obliczeniowa. Inaczej tworzenie np. panoramy 3D trwałoby kilkadziesiąt sekund.