anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

sony h200

ROZWIĄZANE
profile.country.pl_PL.title
jurek12
Poszukiwacz

sony h200

Zakupiłem w sklepie nowy aparat Sony DSC-H200 i zrobiłem serie zdjęć w plenerze, oraz nie jestem z tych zdjęć zadowolony. Chodzi mi o to, że po wykonaniu danej fotografii powstają szumy ( przy ISO 80 ), obiekty fotografowane są zniekształcone - w sumie to wygląda to tak, jakby całe zdjęcie było robione na większej wartości ISO mimo to, że jest ustawiona najmniejsza. Dodam, że jestem posiadaczem Sony H10 i w tym aparcie nie ma takich problemów, jak w tym nowym co zakupiłem.


Pytanie, czy ten aparat czasem nie jest uszkodzony? Czy takie zdjęcia ma po prostu robić? Poniżej próbka zdjęć.Trzecie zdjęcie to wycinek z całego pierwszego.

Message was edited by: jurek12

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Ten obraz nie wygląda jak cyfrowo powiększony. Ten obraz wygląda na zdegraowany przez kompresję i przez, chyba, nienajlepszą optykę, nie dającą rady na tak gęstej matrycy.

jurek12, masz rację, jest wyścig szczurów jak to nazwałeś. Większość użytkowników i tak korzysta z aparatów po to aby oglądać zdjęcia na monitorze komputera ale chcą aby aparat miał jak najwięcej pikseli, jak największy zoom i kosztował jak najmniej. Niestety, nie ma możliwości aby to zadziałało. W jednym egzemplarzu jest troszkę lepiej, w innym troszkę gorzej.

W wypadku tego aparatu bardzo gęsta matryca wymaga bardzo dobrej optyki. Dodatkowo gęsta matryca to i bardzo duży plik. Aby zapewnić szybkość działania i możliwość zapisu dużej ilości zdjęć na kartę trzeba pliki kompresować. I tutaj pojawiają się też duże straty. Procesor aparatu nie jest takim samym procesorem jak procesor komputerowy więc i algorytmy kompresji nie mogą być aż tak złożone jak w komputerze (wydajność procesora). Stąd pojawiają się błędy.

Kolejną sprawą jest ostrość obrazu. Wiadomo, że im obiektyw ma większą krotność zooma tym ciężej zrobić poprawnie skorygowany obiektyw dla każdej ogniskowej. Do tego nie powinien być zbyt drogi aby cały aparat nie kosztował zbyt dużo. Dlatego podnosi się ostrość poprzez zwiększenie kontrastu obrazu i stosuje inne programowe wyostrzanie. Niestety, powoduje to pojawianie się szumów, artefaktów, bardzo uwypukla wszelkie przebarwienia pikseli. Ale dopóki nie robimy powiększenia do 100PERCENTAGESIGN to obraz jest OK.

Produkcja aparatów to, niestety, potrzeba pójścia na kompromis i wyprodukowanie aparatu, który będzie miał akceptowalny obraz przy akceptowalnej cenie ale jak najwięcej pikseli przy jak największym zoomie. Dodatkowo jeszcze gdy robił będzie dużo klatek na sekundę to już będzie to, czego oczekują klienci. Niestety, gdzieś coś trzeba poświęcić. I dlatego jakość jest akceptowalna przy rozdzielczości ekranowej czy przy wykonaniu odbitki. Natomiast powiększenie obrazu do 100PERCENTAGESIGN pokaże jego wady (tu chciałbym nadmienić, że podobne efekty kompresji widzę czasem na zdjęciach z lustrzanek a więc aparatów kosztujących zdecydowanie więcej - wszystko zależy od zawartości obrazu).

Zrobiłem jeszcze jeden eksperyment (jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę wstawić zdjęcie), pobrałem Twoje zdjęcie i delikatnie je potraktowałem programem do obróbki. Zniknęły szumy i błędy kompresji, niestety, nie jestem w stanie uzyskać więcej szczegółów na zdjęciu.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

20 ODPOW. 20
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Witaj,


co jest nie tak na tych zdjęciach wg Ciebie ? Ja niestety nie widzę niczego co mogłoby mnie zaniepokoić.


Pozdrawiam,

kris

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

może chodzi o to że nieco za mało nasycone albo nie są jasne, tu musisz pobawić sie z balansem bieli i mierzeniem światła, jeśli robisz na automacie to nie zawsze wychodzi jakby sie chciała, szczególnie w miejscach kontrastowych

profile.country.pl_PL.title
jurek12
Poszukiwacz

Powyżej dopisałem co jest problemem...

profile.country.pl_PL.title
jurek12
Poszukiwacz

Nie robię na automacie robiłem na manualu i chodzi mi o szumy których nie ma na starym modelu H10 zdjęcia na 100PERCENTAGESIGN w H200 wychodzą fatalnie nie dość że są rozmyte to szum jest dość duży i wygląda jak na materiale

profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

przy takim zblizeniu zawsze się straci nieco na ostrości

profile.country.pl_PL.title
jurek12
Poszukiwacz

Panie Kris może by pan zobaczył na wycinek tego zdjęcia i dopiro napisał co jest nie tak,bo tu na forum ładnie wyglądają ale gdy się widzi całość to już nie jest takie ładne

profile.country.pl_PL.title
jurek12
Poszukiwacz

Kobieto jak się nie znasz to nie zabieraj głosu to jest wycinek tego zdjęcia a nie na zoomie,wyciąłem żeby bylo widac jakość tego zdjęcia tak jak ja to widzę w komputerze,mogę dać zdjęcie zrobione zoomem to poprostu porażka

profile.country.pl_PL.title
fotoandreq
Poszukiwacz

po pierwsze to nie widze bym gdzieś napisał że to zoom, tylko zbliżenie więc wycinek, ale może nie zrozumieliśmy się a po drugie to nie wiem czy do mnie bo kobietą póki co nie jestem, więc może by dokładnie przeczytac a później robić z kogoś kobiete badz faceta

profile.country.pl_PL.title
jurek12
Poszukiwacz

Ok trochę mnie poniosło chcę tylko wiedzieć czy ten aparat tak ma że tak fatalnie robi fotki czy sprzedano mi po prostu uszkodzony,a po drugie to szkoda,że nie jesteś kobietą im zawsze łatwiej kupują i nie marudza